Gepubliceerd op 14-09-2023 om 11:30
Gedragscampagne ‘Safe bij de bel’ motiveert kinderen en hun ouders om lopend of per fiets naar school te komen. En met succes!
Hoewel de basisschool voor veel mensen op fietsbare afstand is, kiezen veel ouders ervoor om hun kind met de auto naar school te brengen. Safe bij de Bel is dé gedragscampagne die kinderen (en hun ouders) motiveert om te lopen of fietsen naar school. Dat is belangrijk voor de verkeersveiligheid rondom school en voor de ontwikkeling van de leerlingen.
“Wij gaan weer naar school” en “Onze scholen zijn weer begonnen”. Met deze zinnen worden weggebruikers er deze maand op geattendeerd dat ook de jonge verkeersdeelnemers weer massaal op pad gaan richting school. Helaas zijn deze campagnes er niet voor niets. Want wat maar weinig mensen weten is dat er dat er vlak na de zomervakantie opvallend veel verkeersongelukken plaatsvinden. Met name onder scholieren. Mensen komen uit de vakantiemodus en moeten weer wennen aan het school- en werkritme. De eerste weken zijn nog onwennig, waardoor er onveilige situaties kunnen ontstaan.
Drukte rond het schoolplein
Jaarrond is het, rond het klinken van de schoolbel, vaak erg druk rond het schoolplein. Automobilisten rijden af en aan, kinderen rennen rond en fietsers manoeuvreren daar tussendoor. Voor veel kinderen is het fietsen naar school dé manier om het zelfstandig fietsen onder de knie te krijgen. Maar omdat fietsen rond de basisschool niet altijd veilig is én omdat ouders zelf snel door willen naar hun werk, kiezen steeds meer ouders ervoor om hun kind met de auto naar school te brengen. Hierdoor neemt het aantal auto’s rond de basisschool toe. Deze auto’s zorgen vervolgens weer voor overlast en maken het voor de lopende en fietsende kinderen onveiliger om naar school te gaan. Met als gevolg dat nog meer kinderen met de auto worden gebracht. Een vicieuze cirkel.
Gedragscampagne ‘Safe bij de Bel!’
Met de campagne ‘Safe bij de Bel’ doorbreken we deze vicieuze cirkel. Dankzij deze gedragscampagne worden basisschoolleerlingen geactiveerd om lopend of fietsend naar school te gaan. Dat is belangrijk voor de verkeersveiligheid rondom school en voor de ontwikkeling van de leerlingen. Want kinderen die actief deelnemen aan het verkeer, leren essentiële kennis en vaardigheden over de verkeerswereld.

Tijdens de campagneweken worden zowel kinderen als hun ouders op verschillende manieren betrokken en gestimuleerd. Zo verzamelen basisschoolleerlingen gedurende 4 weken stickers, die ze op een grote klassenposter plakken. De stickers verdienen ze telkens als ze lopend of fietsend naar school gaan. Iedereen die genoeg stickers verzameld ontvangt aan het einde van de actieweek een echte Safe bij de bel – fietsbel!
“Door de campagne ‘Safe bij de bel’ kwamen 17% meer kinderen iedere dag lopend of op de fiets naar school. Een prachtig resultaat! We zetten de campagne nu uit in de hele gemeente.”
(Marianne Wajer, gemeente Bunschoten)
Zelf aan de slag of meer informatie?
De gedragscampagne ‘Safe bij de Bel’ is ontwikkeld voor gemeenten. In eerdere campagnes zagen we dat zo’n 17% meer kinderen lopend of fietsend naar school kwamen. Een mooi resultaat, wat niet alleen bijdraagt aan de verkeersveiligheid rondom de school, maar er tegelijkertijd ook zorgt voor zorgt dat dat kinderen meer bewegen en scherper zijn op school. Wil je meer weten over ‘Safe bij de Bel’? Kijk dan eens naar onze brochure ‘Veilig op weg naar school‘ of neem contact op met Robert Ophoff .